SECRETARIAT:

Secretary General:                       Vassilios-Marios Trantalis   (Platon School)
Deputy Secretary General:         Efstratia-Sofia Charalampopoulou  (Costeas Geitonas School)

Deputy Secretary General:         Emmanouil Spanos   (Platon School)

President of the GA:                    Marialena Petropoulou-Botsiou   (HAEF Athens College)
Deputy President of the GA:      Nickolas Pachis   (Platon School)

 

GENERAL ASSEMBLY COMMITTEES

Disarmament and International Security Committee (GA1)

Main Chair:     Fani Kantzavelos (HAEF)

Co Chair:         John Glarentzos (Platon School)
Co Chair:         Sigurd Gydehoj (Queen Elizabeth’s Grammar School)

 

Social Cultural and Humanitarian Committee (GA3)
Main Chair:    Erika Kunstmann-Drakouli (DSA)

Co Chair:        Nefeli Chelaki (Platon School)

Co Chair:        Charikleia Chatzistamatiou (HAEF)

Co Chair:        Marilia Giannakaki (ACG)

 

Special Political and Decolonization Committee (GA4)

Main Chair:    Maggie MacBride (Queen Elizabeth’s Grammar School)

Co Chair:        Konstantinos Zafeirakis (St. Lawrence College)

Co Chair:        Filippos-Akylas Kaloudis (Doukas School)

 

Legal Committee (GA6)

Main Chair:    Christoforos Foteinelis (ACG)

Co Chair:        Lida Galati (Anavryta Model Lyceum)

Co Chair:        Dionysios-Panagiotis Stathopoulos (Leonteios School)

 

SPECIALISED AGENCIES:

Economic and Social Council (ECOSOC)

President:               Natasha Panagiotou (Anavryta Model Lyceum)

Deputy President: Patrick Yao (Campion School)

Deputy President: Vasiliki Batzoglou (ACG)

Deputy President: Shichang Zhang (CGS)

 

Environmental Commission (EC)

President:                Georgia Papaioannou (HAEF)

Deputy President:  Foteini Gnardelli (ACG)

Deputy President:  Stefania Gkania (Platon School)

Deputy President:  Konstantinos Goussios (ACG)

 

Security Council (SC)

President:                Joanna Mavromati (Platon School)

Deputy President:  Kalliopi Vareli (CGS)

Deputy President:  Melina-Eleni Alexiou (DSA)

 

Group of twenty (G20)

President:                Maria Kapodistria (Platon School)

Deputy President:  Panagiotis Bouloutas (ACG)

Deputy President:  Dimitris Pachis (Platon School)

 

Special Conference on Pacifism and Injustice (SPECON)

President:               Aspasia (Aspa) Nona (Platon School)

Deputy President: Manos Alevras (HAEF)

Deputy President: Marios Pasoglou (ACG)

Deputy President: Alexandra Proedrou-Psychopoulou (Anatolia College)

 

Youth Assembly (YA)

Head: Alexia Alifragki (Ekpaideftiki Anagennisi)

 

Sub Commission 1

Co Head: Georgianna Mitsia (Platon School)

Co Head: Sofia Koumianaki (Acropolis High School)

 

Sub Commission 2

Co Head: Alkis-Georges Kissamitakis (Moraitis School)

Co Head: Foteini Mathioudaki (Leonteios School)

 

European Court of Human Rights (ECtHR)

President:                 Fragkiskos-Emmanouil Kefalogiannis (HAEF)

Deputy President:   Nikolitsa Georgakopoulou (Platon School)

Registrar:                  Maria-Artemis Pavlidi (Ekpaideftiki Anagennisi)