Countdown

10th PS-MUN 06.03.2020 09:00 111 Days

Announcements

Student Officers & Secretariat

SECRETARIAT:

Αποτέλεσμα εικόνας για print icon

Secretary General:                               Bill Michalis (Costeas Geitonas School)
Deputy Secretary General:                  Joanna Sakkadas (St. Lawrence College)
President of the GA:                            Roy Malta (Moraitis School)
Deputy President of the GA:               Danai Xyla (Platon School)


GENERAL ASSEMBLY COMMITTEES:

Disarmament & International Security Committee

Chair:                    Ariadne Lampropoulou (Campion School)
Co-chair:               Marina-Anastasia Drosou (Platon School)
Co-chair:               Natalia Sigala (Costeas Geitonas School)

Social, Humanitarian & Cultural Committee

Chair:                    Antonia Dalla (Anavryta Model Lyceum)
Co-chair:               Faye Gotsopoulou (Costeas Geitonas School)
Co-chair:               Marilena Rentzou (Costeas Geitonas School)
Co-chair:               Vasiliki Karatzia (HAEF Psychico College)

Special Political & Decolonisation Committee

Chair:                    Angelica Vogiatzoglou (Costeas Geitonas School)
Co-chair:               Filippos Dounis (Geitonas School)
Co-chair:               John Dedes (Platon School)

Legal Committee

Chair:                    Anastasis Lamprianos-Stappas (Pierce – The American College of Greece)
Co-chair:               Myrto Der-Krikorian (Geitonas School)
Co-chair:               Niki Ktistaki (Costeas Geitonas School)

SPECIALISED AGENCIES:

ECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL (ECOSOC)

President:                      Theodoros Iakovou (Pierce – The American College of Greece)
Deputy President:        Alexander Karandinos (Platon School)
Deputy President:        Dimitris Daskalopoulos (HAEF Psychico College)
Deputy President:        Ioulianos Kotsios (Pierce – The American College of Greece)

 

ENVIRONMENTAL COMMISSION (EC)

President:                      Maira Antonopoulou (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Konstantinos Georgopoulos (Platon School)
Deputy President:        Maria-Violeta Lopez-Ibanez (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Nefeli Maniati-Saxon (Costeas Geitonas School)

SECURITY COUNCIL (SC)

President:                      George Kanellopoulos (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Dimitris Alexopoulos (Campion School)
Deputy President:        Chris Moustakis (Costeas Geitonas School)

INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE (ICJ)

President:                      Kyveli Malta (Moraitis School)
Deputy President:        Maria Meri (Costeas Geitonas School)
Registrar:                       Paraskevi Christakou (Pierce – The American College of Greece)

THE GROUP OF TWENTY (G20)

President:                      Katerina Tziola (German School of Thessaloniki)
Deputy President:        Alexandra Biliou (University of West Attica)
Deputy President:        Haris Seimanidis (Pierce – The American College of Greece)

COMMITTEE ON SCIENCE AND TECHNOLOGY (CSTD)

President:                      Katerina Tsenekou (Campion School)
Deputy President:        Anastasios Spiliopoulos (Campion School)
Deputy President:        Bill Deligiorgis (Platon School)
Deputy President:        Despina Petrou (Costeas Geitonas School)

SPECIAL CONFERENCE:   CLIMATE ACTION (SPECON)

President:                      Georgia Gotsopoulou (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Dora Georgiadi (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Margarita-Maria Vasilaki (Anavryta Model Gymnasium)
Deputy President:        Vasiliki Apostolou (Anavryta Model Lyceum)

Contact Details

Address: Eleftheriou Venizelou Str., 
                 Glyka Nera, 153 54, Greece
Tel:          (+30) 210 66 11 793-4
Fax:         (+30) 210 60 48 899
E-mail:    info@ps-mun.gr