Countdown

9th PS-MUN 01.03.2019 09:00 102 Days

Announcements

Student Officers & Secretariat

Αποτέλεσμα εικόνας για print icon

SECRETARIAT:

Secretary General:                              Asterios Dougalis (American Community Schools)
Deputy Secretary General:                Christina Kyrkou (Platon School)
President of the GA:                           Nicolas Stamatopoulos (German School of Athens)
Deputy President of the GA:              Georgios Dougalis (American Community Schools)

 

GENERAL ASSEMBLY COMMITTEES:

Disarmament & International Security Committee

Chair:                    Alfred Alexopoulos (HAEF Psychico College)
Co-chair:               Nefeli Pelekanou (Costeas Geitonas School)
Co-chair:               Angelica Vogiatzoglou (Costeas Geitonas School)

Social, Humanitarian & Cultural Committee

Chair:                    Dimitra Meri (Costeas Geitonas School)
Co-chair:               Joanna Sakkadas (St. Lawrence College)
Co-chair:               Michail Sarantellis (German School of Athens)
Co-chair:               Konstantina Tsampra (Moraitis School)

Special Political & Decolonisation Committee

Chair:                    Antonia Dalla (Anavryta Model Lyceum)
Co-chair:               Nikolaos Athanassiadis (German School of Athens)
Co-chair:               George Stouraitis (HAEF Psychico College)

Legal Committee

Chair:                    Roy Malta (Moraitis School)
Co-chair:               Maira Antonopoulou (Costeas Geitonas School)
Co-chair:               Danai Xyla (Platon School)

SPECIALISED AGENCIES:

ECONOMIC AND SOCIAL COUNCIL (ECOSOC)

President:                     Niki Paraskevopoulou (HAEF Psychico College)
Deputy President:        Stavroula Adamaki (German School of Athens)
Deputy President:        Dimitrios Grigoriou (German School of Athens)
Deputy President:        Georgia Kapopoulou (Pierce – The American College of Greece)

ENVIRONMENTAL COMMISSION (EC)

President:                     Hara Chouliara (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Kyveli Fourli (German School of Athens)
Deputy President:        Kally Glentze (Campion School)
Deputy President:        Maximos Tsougias (Platon School)

SECURITY COUNCIL (SC)

President:                      Bill Michalis (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        George Kanellopoulos (Costeas Geitonas School)
Deputy President:        Faidra-Anastasia Patsatzi (German School of Athens)

INTERNATIONAL COURT OF JUSTICE (ICJ)

President:                     Lydia Koulouri (German School of Athens)
Deputy President:        Elena Cleopa (Anavryta Model Lyceum)
Registrar:                      Efthimios-Ioannis Michalakis (HAEF Psychico College)

THE GROUP OF TWENTY (G20)

President:                      Katerina Mantaka (Anavryta Model Lyceum)
Deputy President:        Chris Kaloeidas (Platon School)
Deputy President:        Eleftherios Staikos (Pierce – The American College of Greece)

SPECIAL CONFERENCE: DEMOCRACY & THE SUSTAINABLE DEVELOPMENT GOALS (SPECON)

President:                     Vasiliki Petroulia (Anavryta Model Lyceum)
Deputy President:        Nikolaos Artinos (Moraitis School)
Deputy President:        Clio Asteri (Anavryta Model Lyceum)
Deputy President:        Konstantina Grispou (Campion School)

Contact Details

Address: Eleftheriou Venizelou Str., 
                 Glyka Nera, 153 54, Greece
Tel:          (+30) 210 66 11 793-4
Fax:         (+30) 210 60 48 899
E-mail:    info@ps-mun.gr